2015.02.23

„Debesis bestatant“. Klasikų teatro trupės spektaklis

2014.03.06

Klasikų teatro trupė: "Elektra"

Spektaklis „Elektra“ – tai trijų Antikos dramaturgų Aischilo, Sofoklio ir Euripido tragedijų jungtis, siejama bendro Elektros mito. Trys tragikai skirtingai perteikia Agamemnono šeimos – jo sūnaus Oresto, dukters Elektros ir žmonos Klitaimnestros – istoriją. Per tris skirtingas mito interpretacijas ryškėja ne tik pagrindinių herojų vaizdavimo kaita, bet ir antikinio žmogaus pasaulėžiūros slinktis.

Spektaklio „Elektra“ mintis gimė beveik iškart po pernykštės Euripido dramos „Alkestidė“ premjeros. „Alkestidė“ – tai jaunystės tragedijos, pilna gyvybiškumo, energijos, humoro, stipriai kontrastuos su šiemetine „Elektra“, mums įprastesne antikine tragedija ir neišvengiama tragiška jos baigtimi, su atpažinimo scenomis, peripetijomis, baime ir gailesčiu. Elektros mitas skirtingai interpretuotas žymiausių V a. pr. Kr. dramaturgų kūriniuose: buvo sukurtos ir iki mūsų dienų išliko trys tragedijos – Aischilo „Choėforos“, Sofoklio „Elektra“ ir to paties pavadinimo Euripido drama. Šis spektaklis – tai bandymas jas sujungti ir tuo parodyti, kaip laikui bėgant keitėsi Elektros mito interpretacija, kokius motyvus naudojo kiekvienas tragikas norėdamas pateisinti herojų veiksmus, kokių naujų įvykių ar herojų įvedė, kaip polemizavo tarpusavy. Tačiau atsivėrė ir kitos perskaitymo ir interpretavimo galimybės. Mūsų Elektra virto simboliu revoliucijos, įsiplieskusios vienoje šeimoje. Tekstui kintant nuo Aischilo tragedijos ir baigiant Euripido, ryškėja Oresto, Elektros ir Klitaimnestros minčių ir charakterio kaita. Todėl kiekvieną tragedijos ištrauką atlieka vis kiti aktoriai. Ir jie nebus apsisiautę paklodėmis, „nevaidins“ Antikos – šį kartą tragedija grįžta apsivilkusi šiuolaikinį rūbą, nors ir ne nūdienos aktualija, ieškanti pamatinių Europos kultūros dalykų.Rež. Matas Grubliauskas
Elektra - Kristina Markevičienė, Gintė Gylytė, Viktė Tamošaitytė
Orestas - Jurgis Jatautas, Deividas Zibalas, Arnoldas Kazimierėnas
Agamemnonas - Antanas Vitkauskas
Klitaimnestra - Viktė Tamošaitytė, Kristina Markevičienė
Aigistas - Antanas Vitkauskas
Žemdirbys - Dominykas Sidorovas
Auklėtojas - Jurgis Jatautas
Senukas - Jurgis Jatautas
Choras - Gendvilė Svirskaitė, Gražina Kelmelytė, Viktorija Žalytė
Muzika - Gintaras Dautartas
Kostiumai - Akvilė Vaiginytė

Spektaklis vyks 2014 m. kovo 14 d., 16:30 val. Vilniaus universiteto Teatro salėje.

2013.08.14

Dioniso dvasia įsiverš į Kražių festivalio sceną

Jau antrus metus iš eilės Vilniaus universiteto Filologijos fakulteto studentai klasikai vadovavo Kražių edukacinei vaikų ir jaunimo stovyklai Collegium, šiemet vykusiai ketvirtą kartą. Stovyklos uždarymą rugpjūčio 16 d., penktadienį, vainikavo bendras dviejų savaičių jaunųjų kražiškių ir stovyklos vadovų, universiteto studentų Mato Grubliausko, Akvilės Vaiginytės, Viktės Tamošaitytės, Jurgio Jatauto ir Emilijos Ignatavičiūtės darbo vaisius.
Rugpjūčio 16 d,. jaunieji aktoriai į Kražių festivalio žengiė drauge su Euripido drama „Alkestidė“. Spektaklį globojo Klasikų asociacija drauge su Kražių M. K. Sarbievijaus kultūros centru ir Vilniaus universiteto Klasikinės filologijos katedra. Palankiai Vilniuje šiemetinės Lotynų kalbos ir Antikos kultūros olimpiados dalyvių sutikta Mato Grubliausko režisuota antikinė tragedija – tai iki šiol menkai Lietuvos žiūrovams žinomas subtilaus psichologizmo kupinas vieno didžiųjų graikų dramaturgų, „scenos filosofo“ Euripido (V a. pr. Kr.) kūrinys. Jame klausiama, kokios yra meilės ribos, ką galima ir ko neįmanoma padaryti dėl mylimo žmogaus, kur baigiasi meilė ir prasideda egoizmas.
Alkestidės ir Admeto jausmų drama sprendžia klausimą: ar tikrai verta išsaugoti vyro gyvybę mirštant vietoj jo ir atsisakant savo likimo ir svajonių, o gal galima džiaugtis gyvenimu ir likus vienai. Veikėjai laidosi ironijos strėlėmis, stebina, verčia susimąstyti, o lėbaujantis Heraklis, pasirodo, nestokoja gyvenimiškos išminties ir tampa didžiausiu pjesės „mąstytoju“. Sceną užplūsta nenutrūkstantis pusantros valandos vyksmas, įtraukiantis net išrankiausią žiūrovą ir nepaleidžiančios iki paskutinės spektaklio akimirkos, Dioniso dvasios siautulys ir šėlas, daug gyvos muzikos, sukurtos Gintaro Dautarto, choro aistrų ir Antikos spalvų, – to gali tikėtis kiekvienas spektaklio žiūrovas.
„Kražiai gali didžiuotis turtinga istorija, glaudžiomis sąsajomis su Vilniaus universitetu, tačiau šiandien ypač svarbu iš naujo atrasti XVII a. vyravusią miestelio dvasią, o tą padeda pasiekti bendri kražiškių ir universiteto bendruomenės renginiai. Vilniaus universitetas su Kražių gimnazija pasirašė bendradarbiavimo sutartį, kuria siekiama atgaivinti dviejų seniausių Lietuvos švietimo centrų edukacinius ir kultūrinius ryšius. Šis svarbus įvykis, suvedęs dvi seniausias Lietuvos jėzuitų kolegijas – Vilniaus (1579 m.) ir Kražių (1613 m.) – tapo ir vienu iš bendro spektaklio akstinu“, – teigia Kražių M.K. Sarbievijaus kultūros centro direktorė Lina Mikalajūnaitė.
Pasak Klasikų asociacijos valdybos pirmininkės doc. Nijolės Juchnevičienės, studentų klasikų teatrinė veikla, į kurią įtraukiami gabūs ir kūrybingi Kražių miestelio vaikai ir jaunimas, – džiugi tendencija, verčianti atsigręžti į klasikinius labai mažai Lietuvoje žinomus Vakarų literatūros ir intelektualinės minties paminklus, kurie savo aktualumo dabarčiai neprarado ir praėjus daugiau negu dviem tūkstančiams metų nuo jų sukūrimo. Tai yra dar viena proga konstatuoti, kad Vilniaus universiteto Filologijos fakultete mokosi kūrybiški, motyvuoti savanoriška veikla siekiantys prisidėti prie klasikinės kultūros ištakų ir intelektualinės minties tradicijų sklaidos Lietuvoje studentai. Ir kviečiantys tai daryti žaviai siaučiant Dioniso dvasiai artimai su universitetu susijusiuose Kražiuose.


IV edukacinės vaikų ir jaunimo stovyklos Collegium spektaklis „Alkestidė“
2013 m. rugpjūčio 16 d., 20:00 val.
Kražių kolegijos aikštėSpektaklio nuotraukos
Nuotraukos iš spektaklio repeticijų2013.07.24

"Alkestidė" kultūros naktyje

Vilniaus universiteto Filologijos fakulteto studentai liepos 5 d. įžengė į „Kultūros nakties“ erdves su Euripido drama „Alkestidė“. Spektaklį globojo Klasikų asociacija drauge su Klasikinės filologijos katedra ir Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešąja biblioteka. Palankiai šiemetinės Lotynų kalbos ir Antikos kultūros olimpiados dalyvių sutikta Mato Grubliausko režisuota antikinė tragedija – jau trečius metus vykstančios studentų klasikų teatrinės veiklos vaisius.
Spektaklio nuotraukos
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.585371164840390.1073741857.153694348008076&type=1
Nuotraukos iš repeticijos
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.584709754906531.1073741856.153694348008076&type=1

2013.06.05

Euripido "Alkestidė" Kultūros naktyje!

Dėmesio! Studentai klasikai su Euripido "Alkestide" liepos 5 d. žengia į "Kultūros nakties" erdves.
Kas kur kada: liepos 5 d., 22.00 val., Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešoji biblioteka, Trakų g. 10.
Renginio paskyra socialiniame tinkle facebook

Registracija į spektaklį https://docs.google.com/forms/d/1CAYvg40RnLgQbiTDCnJeStaqRqPWwKc4M83__2pfkTc/viewform

Vieno didžiųjų graikų dramaturgų, „scenos filosofo“ Euripido, gyvenusio ir kūrusi V a. pr. Kr., tragikomedija „Alkestidė“ įžengia ir į „Kultūros nakties“ erdves. Palankiai šiemetinės Lotynų kalbos ir Antikos kultūros olimpiados dalyvių sutikta Mato Grubliausko režisuota pjesė – tai iki šiol menkai Lietuvos žiūrovams žinoma šmaikšti ir subtilaus psichologizmo kupina istorija apie blėstančios aistros kamuojamą porą: ar pasiaukojus ir mirus už vyrą tikrai galima susigrąžinti meilės kibirkštį? Ar dera priimti svečią gedinčiuose namuose, net jeigu jis – siautėjantis vyno mėgėjas Heraklis? Jolko karaliaus Pelijo duktės Alkestidės (vaid. Viktė Tamošaitytė) ir Ferajos karaliaus, vieno argonautų Admeto (vaid. Arnoldas Kazimierėnas) jausmų drama sprendžia klausimą: ar tikrai verta išsaugoti vyro gyvybę mirštant vietoj jo ir atsisakant savo likimo ir svajonių, o gal galima džiaugtis gyvenimu ir likus vienai. Juk romantiškasis vyrelis, išvydęs mirtį, kenčia ir rauda, ieškosi, ką čia „pakišus“ vietoj savęs, skandina liūdesį vyne sėkmingai pamiršdamas net savo žmoną. O kas belieka vyrui, kai net tėvai atsisako mirti vietoj sūnaus? Veikėjai laidosi ironijos strėlėmis, stebina, verčia susimąstyti, o lėbaujantis Heraklis (vaid. Jurgis Jatautas), pasirodo, nestokoja gyvenimiškos išminties ir tampa didžiausiu pjesės mąstytoju. Sceną užplūsta nenutrūkstantis pusantros valandos vyksmas, įtraukiantis net išrankiausią žiūrovą ir nepaleidžiančios iki paskutinės spektaklio akimirkos, Dioniso dvasios siautulys ir šėlas, daug gyvos muzikos, choro aistrų ir Antikos spalvų, – to gali tikėtis kiekvienas spektaklio žiūrovas.Vaidina:
Admetas - Arnoldas Kazimierėnas
Alkestidė - Viktė Tamošaitytė
Heraklis - Jurgis Jutautas
Feretas - Vilius Prudnikovas
Apolonas - Gintaras Dautartas
Tanatas - Ričardas Brazaitis
Tarnaitė - Viktorija Žalytė
Choras: Akvilė Vaiginytė, Ričardas Brazaitis, Gendvilė Svirskaitė, Gintarė Vaičiulytė, Gintaras Dautartas, Gražina Kelmelytė, Greta Masaitytė, Viktorija Žalytė

Groja:
Emilija Ignatavičiūtė (vokalas, bosinė gitara)
Gintaras Dautartas (klavišiniai)
Povilas Račas (gitara)

Dailininkės:
Akvilė Vaiginytė, Gendvilė Svirskaitė