Klasikų teatro trupės spektaklis „Alkestidė“ Kultūros naktyje – Klasikų asociacija

Klasikų teatro trupės spektaklis „Alkestidė“ Kultūros naktyje

Vilniaus universiteto Filologijos fakulteto studentai liepos 5 d. įžengia į „Kultūros nakties“ erdves su Euripido drama „Alkestidė“. Spektaklį globoja Klasikų asociacija drauge su Klasikinės filologijos katedra ir Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešąja biblioteka. Palankiai šiemetinės Lotynų kalbos ir Antikos kultūros olimpiados dalyvių sutikta Mato Grubliausko režisuota antikinė tragedija – jau trečius metus vykstančios studentų klasikų teatrinės veiklos vaisius: 2011 m. olimpiados dalyviams pristatyta „Medėja“ (rež. Ramunė Markevičiūtė), 2012 m. „Antigonė“ (rež. Tomas Riklius), kuri vėliau vainikavo ir Kražių festivalio programą.
Vieno didžiųjų graikų dramaturgų, „scenos filosofo“ Euripido (V a. pr. Kr.) tragedija „Alkestidė“ – iki šiol menkai Lietuvos žiūrovams žinoma subtilaus psichologizmo kupina istorija apie tai, kokios yra meilės ribos, ką galima ir ko neįmanoma padaryti dėl mylimo žmogaus, kur baigiasi meilė ir prasideda egoizmas. Alkestidės ir Admeto jausmų drama sprendžia klausimą: ar tikrai verta išsaugoti vyro gyvybę mirštant vietoj jo ir atsisakant savo likimo ir svajonių, o gal galima džiaugtis gyvenimu ir likus vienai. Veikėjai laidosi ironijos strėlėmis, stebina, verčia susimąstyti, o lėbaujantis Heraklis, pasirodo, nestokoja gyvenimiškos išminties ir tampa didžiausiu pjesės „mąstytoju“. Sceną užplūsta nenutrūkstantis pusantros valandos vyksmas, įtraukiantis net išrankiausią žiūrovą ir nepaleidžiančios iki paskutinės spektaklio akimirkos, Dioniso dvasios siautulys ir šėlas, daug gyvos muzikos, sukurtos Gintaro Dautarto, choro aistrų ir Antikos spalvų, – to gali tikėtis kiekvienas spektaklio žiūrovas.
Vis dėlto Filologijos fakulteto dekanas doc. Antanas Smetona įžvelgia ir gilesnį klasikinės tragedijos premjeros „Kultūros naktyje“ prasmingumą: klasikinės kultūros studijos, puoselėjamos Vilniaus universitete, rodo europinių humanitarinio ugdymo tradicijų ir universitetinės kultūros tęstinumą. Filologijos fakultetas pagrįstai tuo didžiuojasi. Be klasikinių kalbų ir klasikinės kultūros pamatinių vertybių pažinimo neįmanomas ir daugelio lituanistikos sričių, LDK paveldo, Lietuvos Renesanso kultūros ir literatūros tyrimas. Klasikinis išsimokslinimas – prielaida rastis visuomenėje tikro humanitarinio išsilavinimo žmonėms. Tai – Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės paveldo, Vakarų civilizacijos vertybių pats pirmasis ir esminis suvokimo ir perėmimo įrankis. Tad klasikai ir jų veikla, taip pat ir spektaklis „Alkestidė“ – dar vienas svarbus žingsnis tausojant intelektualinę, kultūrinę ir filologinę Lietuvos tradiciją.
Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešosios bibliotekos kultūrinių renginių organizatorė Rūta Skorupskaitė įžvelgia: bibliotekos erdvė – tai ne vien knygų saugojimo, skaitytojų aptarnavimo ir skaitymo skatinimo erdvė. Ji drauge ir kultūrinė erdvė, mielai atverianti savo duris įvairiems renginiams. „Norime skatinti savo lankytojus, ypač jaunuosius, ugdytis gilų kultūrinį išprusimą, kūrybinius gebėjimus ir aktyvumą, puoselėti bendrą europinę istorinę atmintį. Tad antikinės dramos premjera mūsų bibliotekoje – ne vien gražus teatrinis reginys, bet ir labai sveikintina jaunųjų klasikų iniciatyva geriau supažindinti apsilankiusius bibliotekoje su klasikine kultūra ir atskleisti jos grožį ir svarbą puoselėjant bendrą europinį paveldą.“
Pasak Klasikų asociacijos valdybos pirmininkės doc. Nijolės Juchnevičienės, studentų klasikų teatrinė veikla ir antikinės tragedijos pristatymas šalies žiūrovams – džiugi tendencija, verčianti atsigręžti į klasikinius labai mažai Lietuvoje žinomus Vakarų literatūros ir intelektualinės minties paminklus, kurie savo aktualumo dabarčiai neprarado ir praėjus daugiau negu dviem tūkstančiams metų nuo jų sukūrimo. Tai yra dar viena proga konstatuoti, kad VU Filologijos fakultete mokosi kūrybiški, motyvuoti, visuomeniškai aktyvūs studentai, savanoriška veikla siekiantis prisidėti prie klasikinės kultūros ištakų ir intelektualinės minties tradicijų sklaidos Lietuvoje. Ir kviečiantys tai daryti žaviai siaučiant Dioniso dvasiai.

Klasikinės filologijos studentų spektaklis „Alkestidė“
2013 m. liepos 5 d., 22:00 val.
Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešoji biblioteka
Trakų g. 10, Vilnius
Raminta Važgėlaitė

Nuotraukų galerija.