Kodėl Graikiją vadiname ne Helada? – Klasikų asociacija

Kodėl Graikiją vadiname ne Helada?

Dabartinė Graikija daugelyje šiuolaikinių kalbų vadinama lotynišku žodžiu, naudotu apibūdinti tik pietinei modernios valstybės daliai. Patys graikai save vadina senoviniu graikišku žodžiu – Helada. Oficialus valstybės pavadinimas yra „Graikų demokratija“ (gr. Ελληνική Δημοκρατία, skaityti – elliniki dimokratia). Tad iš kur į lotynų kalbą atkeliavo žodis Graikija?

Kodėl Graikija, o ne Grėcija?

Dažnam lietuviui lotyniškas žodis Graecia gali pasirodyti visai nepanašus į lietuvišką Graikiją, tad priminsime apie tris pasaulyje naudojamus lotynų kalbos tarimo variantus. Pirmasis iš jų vadinamas bažnytiniu ir iki šių dienų naudojamas Vatikane ar lotyniškų pamaldų metu. Šis lotynų kalbos tarimo variantas yra susijęs su italų kalba, tad raidė c prieš balses [e] ir [i] tariama kaip [č]. Taigi turime variantą [grėčja]. Antrasis tarimo variantas, nuo seno naudojamas ir Lietuvoje, yra vadinamas viduramžiniu. Jame raidė [c] prieš balses [e], [i] ir dvibalsius [ae], [oe] tariama kaip [c], o prieš balses [a], [o] ir [u] – kaip [k]. Taigi turime variantą [grėcija]. Paskutinysis variantas vadinamas klasikiniu ir jame raidė [c] prieš visas balses yra tariama kaip [k], o dvibalsiai [ae] ir [oe], atitinkamai – [ai] ir [oi]. Taigi turime variantą [graikija].

Kilmės teorija pagal Aristotelį

Tačiau pirmasis graikus graikais pavadino ne koks nors romėnas, bet atėnietis filosofas Aristotelis savo veikale „Meteorologija“ (gr. Μετεωρολογικά). Jis rašė, kad teritorijoje aplink Dodonę ir Achelojo upę gyveno selai ir žmonės, vadinti graikais (gr. Γραικοί). Aristotelis taip pat pabrėžia, kad graikai jo gyvenimo metu jau buvo vadinami helėnais. Remiantis šiuo šaltiniu, dauguma istorikų spėja, kad eponimas graikai galėjo būti plačiai naudojamas Epire ir vakarinėje dabartinės Graikijos pakrantėje. Tikėtina, kad graikais save vadinę žmonės turėjo būti pirmasis italikų genčių, gyvenusių kitoje Jonijos jūros pusėje, kontaktas, tad ir visi helėnai pradėti vadinti graikais.

Seniau Hesiodui priskirtoje epinėje poemoje „Moterų katalogas“ rašoma, kad Graikas buvo Pandoros ir Dzeuso sūnus. Jo vardu buvo pavadinti visi helėnai, o jo brolio Lotyno vardu – lotynai (kitaip tariant – romėnai). Panašią istoriją galime rasti ir kiek vėlesniame šaltinyje – VI a. po Kr. Stepono Bizantiečio geografiniame vardyne „Apie tautas“ (gr. Ἐθνικά). Steponas teigia, kad Tesalo sūnus Graikas savo vardu pavadino visus helėnus.

Kiti graikų pavadinimai

Jei visa Europa pasinaudoju graikišku žodžiu, perėjusiu į lotynų kalbą, rytuose susiformavo visai kita tradicija. Arabiškai ir turkiškai Graikija iki šiol vadinama pagal achemenidų laikų senosios persų kalbos žodį Yūnān. Jis kildinamas iš dar senesnio pavadinimo Yauna, kuriuo buvo vadinami Jonijos graikai, gyvenę vakariniame Mažosios Azijos krante (gr. Ἰάονες). Galiausiai persų kalboje šis žodis pradėtas taikyti visiems graikams.

Vėlesniais laikais rytinė Romos imperijos dalis (maždaug dabartinė Bulgarija), kurioje daugiausiai gyveno graikiškai kalbėję žmonės, pradėta vadinti Romanija (gr. Ῥωμανία). Iš šio vietovardžio vėlyvojoje Antikoje susiformavo kita tradicija ir nemaža dalis graikų save vadino romajais (gr. Ῥωμαῖοι; pats žodis reiškia tiesiog romėnai).

Kaip Graikija vadinama moderniose kalbose?

Airiškai: An Ghréig

Albaniškai: Greqia

Angliškai: Greece

Baskiškai: Grezia

Bulgariškai: Гърция (Gǎrtsiya)

Čekiškai: Řecko

Daniškai: Grækenland

Estiškai: Kreeka

Filipinietiškai: Gresya

Islandiškai: Grikkland

Ispaniškai: Grecia

Itališkai: Grecia

Japoniškai: ギリシャ (Girisha)

Kataloniškai: Grècia

Koratiškai: Grčka

Korėjietiškai: 그리스 (Geuriseu)

Latviškai: Grieķija

Lenkiškai: Grecja

Makedoniškai: Грција / Grcija

Maltietiškai: Greċja

Olandiškai: Griekenland

Portugališkai: Grécia

Prancūziškai: Grèce

Rumuniškai: Grecia

Rusiškai: Греция (Greciya)

Serbiškai: Грчка / Grčka

Slovaiškaik: Grécko

Slovėniškai: Grčija

Suomiškai: Kreikka

Švediškai: Grekland

Ukrainietiškai: Греція (Hretsiya)

Velsiškai: Groeg

Vengriškai: Görögország

Vokiškai: Griechenland

Arabiškai: اليونان (al-Yūnān)

Armėniškai: Հունաստան (Hunastan)

Azeriškai: Yunanıstan

Bengališkai:Jubonan/Jobonan

Hindi: यूनान (Yūnān)

Hebrajiškai: יוון (Yavan)

Indonezietiškai: Yunani

Kurdiškai: Yewnanistan

Nepalietiškai: यूनान (Yūnān)

Persiškai: یونان (Yūnān)

Sanskrite: यवन (Yavana)

Turkiškai: Yunanistan