Pasaulinis Ovidijaus „Metamorfozių“ skaitymas 2018 m. – Klasikų asociacija

Pasaulinis Ovidijaus „Metamorfozių“ skaitymas 2018 m.

2018 kovo 23 d. vienu metu penkiuose žemynuose ir daugiau nei 180 pasaulio miestuose lotyniškai ir moderniomis pasaulio kalbomis nuskambėjo Ovidijaus „Metmorfozių“ giesmės, garsiai skaitomos mokinių, studentų, dėstytojų ir visų kitų klasikos mylėtojų.

„Pernai metais prisijungėme prie tokios nuostabios pasaulinės iniciatyvos vedami smalsumo ir noro parodyti, kokie Antikos lobiai išliko iki mūsų dienų. Jau ne pirmus metus stengiamės netradicinėmis veiklomis sudominti visuomenę, pakviesti pažvelgti į antikinę kultūrą čia – Vilniuje. Praėjusiais metais senąja graikų kalba skaitėme Homerą, o šiemet eilė atėjo lotynų literatūros aukso amžiaus poetui Ovidijui. Nepaprastai džiaugiamės, kad skaitymuose dalyvavo net 45 mokiniai ir dar 18 vyresnių skaitovų. Antikas išties suvienija visus“, – džiaugiasi Klasikų asociacijos pirmininkė Nijolė Juchnevičienė.

Istorinėje Vilniaus universiteto bibliotekos P. Smuglevičiaus salėje buvo skaitoma 1-oji Ovidijaus „Metmorfozių“ giesmė – nuo pat pasaulio sukūrimo iš Chaoso iki Helijaus sūnaus Faetonto mito pirmosios dalies. Skaitymai taip pat vyko ir VU Kauno fakultete.

Tokia kultūrinė iniciatyva buvo pradėta 2017 m. Lione, Prancūzijoje, kur kasmet organizuojamas lotynų ir graikų kalbų festivalis. Pernai organizatoriai visam pasauliui pasiūlė pasirinkti ir garsiai skaityti vieną iš Homero „Odisėjos“ giesmių, o šiemete – Ovidijaus „Metamorfozių“.

2018 m. Europos Komisijos taip pat yra paskelbti kultūros paveldo metais, tad Ovidijaus kūrinys pasakojantis apie nuolatinį pasaulio kitimą, tačiau visuomet išliekančią dieviškąją harmoniją, tapo ir puikia metafora Antikos kultūrai, kuri per du tūkstančius metų nuilat kito, tačiau ir šiandien yra neatskiriama Vakarų pasaulio kultūros dalis.